Kaip gerinti kepenų veiklą

Kepenys – organas, kuris atlieka daug gyvybiškai svarbių funkcijų. Jose vyksta įvairūs metaboliniai procesai – riebalų, baltymų, angliavandenių ir kitų junginių skaidymas, detoksikacinės reakcijos, gaminami kraujo krešumo faktoriai. Kepenyse kaupiamas glikogenas – tai energijos ištekliai, reikalingi raumenų darbui, palaikantys tinkamą gliukozės kiekį kraujyje, jie dalyvauja kraujyje išlaikant cholesterolio, fermentų, įvairių hormonų pusiausvyrą. Taip pat kepenys išskiria tulžį į dvylikapirštę žarną ir ten skaido riebalus.

Kepenų pažeidimus dažniausiai sukelia virusai, alkoholio vartojimas, įvairūs toksinai, ilgalaikis kai kurių medikamentų vartojimas, nesaugūs atsitiktiniai lytiniai santykiai.

Svarbu žinoti, kad nėra tokio simptomo kaip kepenų skausmas, nes šis organas neturi skausmo receptorių.

Pagrindinės kepenų ligos – ūminiai ir lėtiniai uždegimai (hepatitai). Ūmaus infekcinio hepatito pagrindiniai požymiai: gelta, patamsėja šlapimas, pašviesėja išmatos, kamuoja bendras silpnumas. Lėtiniams uždegimams būdingas greitas nuovargis, silpnumas, neryški gelta. Kartais tokie simptomai gali nepasireikšti. Tada žmogaus būklė blogėja labai lėtai, formuojasi cirozė ir nusiskundimai atsiranda jai pažengus. Pastebimos tik padidėjusios kepenys, žmogaus būklė blogėja labai iš lėto, skundų atsiranda tik toli pažengus cirozei.

Kepenys jautriausiai reaguoja į neigiamas emocijas bei įniršį. Kinų medicinoje Kepenų meridianas siejamas su atidumu, regeneracija, kaupimu, atsparumu, jėga, ištverme, fantazija, susižavėjimu bei įtūžiu. Aktyviausias jis naktį, nuo 1 iki 3 val, tad  jei žmogus linkęs atsibusti apie 2 nakties – gali būti, jog vertėtų pasitikrinti ar su kepenimis viskas gerai. Minimalus šio meridiano aktyvumas yra yra 13 – 15val, tad tuo metu nereikėtų kepenų stipriai apkrauti darbu.

Kepenų funkcijai svarbus lecitinas – dėl jame esančio cholino. Cholinas tai vitaminas gerinantis atmintį, stabdantis plaukų slinkimą, o kepenis jis saugo nuo suriebėjimo, taip pat jis perduoda nervinius impulsus ląstelės viduje.

Kepenims naudinga pavasarį, 1 mėnesį kasryt, išgerti karčiųjų kiečių (pelynų) arbatos ir paskui pusryčiauti tik po pusvalandžio. Kiaulpienių lapų arbata taip pat tinkama kepenų ligoms gydyti.

Veiksmingas gydant kepenis yra margainis, – jo sėklų riebalai yra svarbūs kepenų apsaugai, nes padeda atkurti kepenų ląsteles, jų membranas. Taip pat ciberžolė, dėl joje esančio kurkumino. Kad šis būtų geriau pasisavinamas, rekomenduojama į mišinį dėti juodųjų pipirų. Šventadagio sėklos bei žolė taip pat gerina kepenų veiklą.

You may also like...